Využijte energie mladých k utváření budoucnosti města.

Zapojte mladé do dění ve městě a veďte s nimi partnerský dialog.

Přijímání odpovědnosti

Mladí si zažijí, jaké to je, mít odpovědnost ve svých rukou, a jak společně vytvořit projekt od A až do Z. Ale, co vlastně městský parlament je?

Růst a podpora

Kompletní založení nových parlamentů nebo rozvoj již založených parlamentů, díky kvalitním tréninkům a workshopům.

Energie a zapojení

Parlament bude děti bavit, přinese novou energii do vašeho města.

Spolupráce radnice a mladých

Prostor, v kterém se mohou obě skupiny realizovat, partnersky se podporovat a prezentovat výsledky společné práce.

Co je vlastně městský parlament mladých?

Pomáhá dětem stávat se občany (nikoliv politiky), pravidelně se v něm schází mladí (10 – 19 let), kteří ve městě či městské části bydlí a společně přemýšlejí, jak mohou pozitivně ovlivnit místo, ve kterém žijí a jak do toho zapojit ostatní. Každý městský parlament má svého dospělého koordinátora, který je dětem průvodcem. Společně pak realizují projekty, které ve spolupráci se školami a obcí připravují. Takto dochází k prohloubení sounáležitosti s místní komunitou a k přijímání zodpovědnosti za místo, kde mladí žijí.

Jak to funguje?

Setkávání party

V městském parlamentu se pravidelně scházejí mladí lidé z obce či městské části. Tvoří tým, baví se, kamarádí se, sbírají zážitky. Je to akční parta, co se nebojí vytvořit něco pro ostatní.

Prohlédnout produkty

Realizace projektů

Společně přemýšlejí, jak proměňovat svou obec – kde pomáhat, co zlepšit, co vytvořit. A pak to také realizují a sami dělají. Učí se, co a jak dělat ve své komunitě.

Prohlédnout produkty

Osobní rozvoj

Mladí se osobnostně rozvíjejí a učí se nové dovednosti. Je to prospěšné jim samotným, ale i škole, kam chodí, a místu, kde žijí. Z dětí rostou odpovědní, akční a schopní občané.

Prohlédnout produkty

Reference

 

“Při zakládání parlamentu jsem měla pocit, že v tom trochu plaveme. Jsem moc ráda, že jsme se mohli opřít o velkou zkušenost CEDU a společně najít nejlepší variantu.“

-Hanka Šišková, radní pro školství , Praha 7-

Příklady úspěšně zrealizovaných projektů

Co dělají děti pro svou obec

Co dělají děti pro svou obec Zástupci žákovského parlamentu v obci Chrast se v rámci projektu Active Citizens, tedy aktivní občan rozhodli, že by chtěli nějakým způsobem ovlivnit…

Daruj knihu, daruj radost

Daruj knihu, daruj radost Jak lépe oslavit měsíc knihy, než uspořádáním sbírky knih určených pro klienty Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hořicích.…

Děti navrhují veřejné prostory

Děti navrhují veřejné prostory V rámci projektu Moje stopa, ve kterém se občané mohou vyjadřovat k participativním rozpočtům obcí, se žáci ze základní školy Karla…

NABÍDKA BALÍČKŮ

Jedná se o roční podporu s různou mírou intenzity. Všechny balíčky je možné použít jak pro města, kde parlament nově vzniká, tak pro města, ve kterých chcete parlament rozproudit.

Balíček BASIC

Balíček BASIC

Základní balíček pro rozproudění vašeho městského parlamentu. Toho vznikajícího nebo toho, který příliš nefunguje.
Balíček CLASSIC

Balíček CLASSIC

Pokud chcete váš městský parlament posunout - zaměřit se na rozvoj koordinátora a zapojit i důležité partnery.
Balíček COMPLETE

Balíček COMPLETE

Pečujte kompletně o celý městský parlament - koordinátora, důležité partnery i děti.

Balíček EXPERIENCE

Váš městský parlament hezky běží a již máte něco za sebou? Získejte roční členství v klubu a přidejte se k městským parlamentům, které se vzájemně pravidelně inspirují a chtějí se nadále rozvíjet.