Hry, Na sultána

Cílová skupina : žáci 2. stupně
Počet osob : libovolná skupina
Čas : 15–30 min

Aktivita na procvičení slovní zásoby a pohotovosti hráčů. Vhodné na třídnické hodiny.

Cíle a témata: 

Procvičit si slovní zásobu a pohotovost.

Průběh: 

  1. Posaďte se s dětmi do kruhu a vyberte Sultána (může to být i učitel, koordinátor).
  2. Sultán je typický orientální despota, který často tyranizuje poddané svými rozmary. Mimo jiné občas nesnáší nějaké písmeno. Řekne například: „Dneska nemůžu ani vystát hlásku A!“ „Copak dáte svému nejmilostivějšímu panovníkovi Sultánovi k večeři?“ Hráči hned začnou jeden po druhém (v určitém směru) rychle odříkávat různé druhy jídel. Třeba: „vejce, rohlík, pudink, ovocné želé atd.“ Každý musí říct jedno jídlo, v němž není samohláska „a“.
  3. Kdo se zmýlí, zaváhá nebo opakuje to, co už před tím někdo řekl, musí předstoupit před Sultána a ten mu udělá na čele čárku nebo dá trestný bod.
  4. Kolo můžete ukončit buď s prvním hráčem, který špatně odpoví nebo ho můžete dokončit celé a až následně rozdat trestné body, či vylučovat.
Prostředí : kdekoliv
Poznámky : Sultánovy rozmary mohou být všelijaké. Například chce doporučit nějakého dobrého spisovatele, může se ptát na květinu, město, řeku apod. Můžete hrát na trestné body nebo na vylučování. První hráči, na které přijde řada, mají nevýhodu kratšího času na rozmyšlenou, ti ke konci řady si však zase mohou vymyslet slovo, které před nimi řekne někdo jiný a oni ho už nestačí změnit.
Nástroje : nejsou potřeba