Hrajeme si navzdory věku

Často mají děti a mladí lidé pocit, že jim starší generace nerozumí a přestanou spolu navzájem komunikovat. Je toho však hodně, co si můžeme vzájemně předat, o co všechno se dokážeme vzájemně obohatit. Děti z Uherského Hradiště se rozhodly navázat kontakt se seniory a vznikla tak spousta krásných nových vztahů tam, kde by je ani samotní aktéři nejprve nečekali.

O Vánocích nejsme sami

Parlamenťáci ze ZŠ Janáčkovo náměstí se rozhodli navázat dlouhodobý vztah s obyvateli domova pro seniory v Krnově. Nejdříve přišly na řadu vlastnoručně vyrobené dárečky k Vánocům, po kterých následovalo povídání o tom, jak se oslava Vánoc lišila v minulosti a také vystoupení dětského pěveckého sboru. Že společně dokážou něco pěkného vyrobit, si děti i senioři vyzkoušeli na dalším setkání, které se neslo v duchu výroby koláží.

Letní sportovní klání

Letní setkání bylo naopak věnované sportovnímu klání. Senioři vytvořili společně s parlamenťáky družstva, která pak obcházela jednotlivá stanoviště: házení kroužků na cíl, pétanque, kvíz znalostí, shazování plechovek, házení míčků na cíl. Následovalo společné občerstvení a vyhlášení výsledků, o které vlastně vůbec nešlo. Každé setkání je pro obě strany obohacující a dojemné.

Pečujeme o vztahy

Tento projekt parlamentu je zajímavý tím, že přerostl v opravdová přátelství. Z původního záměru potěšit staré lidi, kteří bývají často o Vánocích sami, vznikl dlouhodobý oboustranně velmi dobře vnímaný vztah. Se seniory pracuje spousta jiných škol, ale jen někdy se povede, aby nezůstalo u jednorázové akce a různé generace se setkávaly pravidelně.

Veronika
29. 11. 2019
Máme se dobře. Chceme to dopřát ostatním dětem.

Máme se dobře. Chceme to dopřát ostatním dětem.

S charitativními sbírkami mají členové parlamentu ze základní školy Novolíšeňská v Brně dlouholetou zkušenost, takže když začali…

Senioři, pojďme ven!

Senioři, pojďme ven!

Projekt zaměřený na seniory, kteří na sklonku svého života často propadají stesku a pasivitě, vymysleli…