Hrajeme si navzdory věku

Často mají děti a mladí lidé pocit, že jim starší generace nerozumí a přestanou spolu navzájem komunikovat. Je toho však hodně, co si můžeme vzájemně předat, o co všechno se dokážeme vzájemně obohatit. Děti z Uherského Hradiště se rozhodly navázat kontakt se seniory a vznikla tak spousta krásných nových vztahů tam, kde by je ani samotní aktéři nejprve nečekali.

O Vánocích nejsme sami

Parlamenťáci ze ZŠ Janáčkovo náměstí se rozhodli navázat dlouhodobý vztah s obyvateli domova pro seniory v Krnově. Nejdříve přišly na řadu vlastnoručně vyrobené dárečky k Vánocům, po kterých následovalo povídání o tom, jak se oslava Vánoc lišila v minulosti a také vystoupení dětského pěveckého sboru. Že společně dokážou něco pěkného vyrobit, si děti i senioři vyzkoušeli na dalším setkání, které se neslo v duchu výroby koláží.

Letní sportovní klání

Letní setkání bylo naopak věnované sportovnímu klání. Senioři vytvořili společně s parlamenťáky družstva, která pak obcházela jednotlivá stanoviště: házení kroužků na cíl, pétanque, kvíz znalostí, shazování plechovek, házení míčků na cíl. Následovalo společné občerstvení a vyhlášení výsledků, o které vlastně vůbec nešlo. Každé setkání je pro obě strany obohacující a dojemné.

Pečujeme o vztahy

Tento projekt parlamentu je zajímavý tím, že přerostl v opravdová přátelství. Z původního záměru potěšit staré lidi, kteří bývají často o Vánocích sami, vznikl dlouhodobý oboustranně velmi dobře vnímaný vztah. Se seniory pracuje spousta jiných škol, ale jen někdy se povede, aby nezůstalo u jednorázové akce a různé generace se setkávaly pravidelně.

Veronika
29. 11. 2019
Máme vybráno! TOP 10 žákovských projektů míří do Senátu

Máme vybráno! TOP 10 žákovských projektů míří do Senátu

Na půdě Senátu PČR letos už po jedenácté představíme projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně…

Jaký by měl být prezident naší země?

Jaký by měl být prezident naší země?

Žákovský parlament 1. stupně ze základní školy Za Alejí v Uherském Hradišti uspořádal mezi svými…