Spolu online

Velkým benefitem žákovských parlamentů je, že si všímá věcí, které se ve škole dějí a svou činností je ovlivňuje. Hledá řešení v různých krizových situacích. Jednou takovou byla i dlouhodobá uzavírka škol v době covidu. Děti ze základní školy profesora Švejcara v Praze vymyslely, jak si se svými spolužáky vynahradit absenci sociálního kontaktu.

Mráčkovský padlet

Žáci vytvořili webovou platformu (padlet) a přenesli na ni neformální školní interakce. Hlavním obsahem byly různé tipy na knihy, filmy, seriály a výlety. Děti si proti sobě mohly zahrát vybrané hry a trumfovat své skóre. Vyhlašovaly různé sportovní a výtvarné výzvy. Největší úspěch měla ponožková výzva, při které žáci napříč ročníky sdíleli ponožkové fotky na podporu lidí s Downovým syndromem.

Vedlejší efekty

Parlamenťáci měli své vlastní přístupy na stránku a vše spravovali sami, včetně obsahu, témat a designového provedení. Naučili se společně tvořit ve webovém prostředí, rozdělovat si úkoly a předávat informace do jednotlivých tříd. Na stránky mohl přijít kdokoli, kdo měl školní heslo včetně učitelů a rodičů. Své nadšení z tohoto počinu neskrývá Tadeáš, jeden z parlamenťáků, který představoval svůj projekt na půdě Senátu v rámci akce „Co dělají školy pro demokracii?“ „Padlet není jenom webová platforma, je to místo, které nás v dobách onlinu propojuje.“

Padlet upadl v zapomění

I přes počáteční nadšení a snahu využívat webový nástroj také po návratu do škol, se pozornost spolužáků nepodařilo udržet. „Chtěli jsme to využívat i nadále k výuce, shromažďování zajímavých odkazů apod., ale pro děti už je to nadstandard tam chodit. Poslední příspěvek je 10 měsíců starý,“ říká ředitel školy Ondřej Lněnička. Fyzický kontakt převážil a je to dobře. To, co se dělo virtuálně, se teď děje reálně. A když se parlamenťáci chtějí spojit online, využijí k tomu sociální sítě. Každopádně padlet svou roli v době krize splnil ideálně a vždy je možné se k němu vrátit.

Veronika
10. 01. 2023
Máme vybráno! TOP 10 žákovských projektů míří do Senátu

Máme vybráno! TOP 10 žákovských projektů míří do Senátu

Na půdě Senátu PČR letos už po jedenácté představíme projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně…

Jaký by měl být prezident naší země?

Jaký by měl být prezident naší země?

Žákovský parlament 1. stupně ze základní školy Za Alejí v Uherském Hradišti uspořádal mezi svými…