Vyberte spolu s námi nejinspirativnější projekt

Na půdě Senátu PČR v rámci akce „Co dělají školy pro demokracii?“  už deset let představujeme projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně zrealizovaly a které jsou zajímavé i pro ostatní školy. Součástí programu je vyhlášení nejinspirativnějšího projektu žákovského parlamentu. Cílem je rozšířit myšlenku občanského vzdělávání na školách, ukázat dětem, jak přijímat odpovědnost a aktivně ovlivňovat své prostředí.

Akce je určena všem základním i středním školám, které mají žákovský parlament a dlouhodobě usilují o posilování participace dětí na životě školy a zároveň jejich parlament uspořádal v uplynulých dvou letech navzdory nepříznivým hygienickým podmínkám nějakou pěknou akci, o kterou se chce podělit s ostatními. Komise složená z členů týmu Centra pro demokratické učení vybrala ze zaslaných přihlášek TOP 10 projektů. Až do 29. března probíhá na našem webu on-line hlasování, do kterého se může zapojit kdokoliv z široké veřejnosti. V letošním ročníku se sešly různorodé projekty.

Žákovský parlament ze základní školy Masarova v Brně uskutečnil několik akcí od facebookového chodníku přes soutěž o nejhezčí roušku až po roztančené video pro své spolužáky, aby s nimi zůstal v kontaktu i během uzavření škol. Další škola z Brna, Novolíšeňská, se rozhodla uspořádat sbírku hraček do nemocnice na dětské oddělení.  Děti se s velkým zapálením zapojily do propagace a organizace celé této akce. V Březnici žáci rozpohybovali své spoluobčany a svými vyježděnými a vychozenými kilometry se tak odvděčili místní firmě, která škole darovala přístřešek na kola. Děti ze školy v Byšicích se naopak rozhodly motivovat k pohybu seniory a připravily pro ně různé hry. Žákovský parlament z Dolního Žandova se rozhodl dát nový život nepoužívaným knihám, které získaly nové majitele a zároveň výtěžek z jejich prodeje pomohl chlapci se závažným onemocněním z nedaleké obce.

V Chýni se Parťáci rozhodli také pro charitativní počin ve formě sbírky pro zdravotní klauny. Do akce zapojili děti, rodiče i veřejnost, napekli, prodali 600 perníků a na prodej vytvořili vlastní e-shop na webu. Období dlouhých lockdownů a nemožnosti se stýkat vyřešili členové žákovského parlament ze základní školy profesora Švejcara v Praze vytvořením společného on-line prostoru pro sdílení dobrých tipů na knihy, filmy, seriály, výlety a pořádání různých výzev. Děti z jiné pražské školy Pošepného náměstí se naopak vrhly do zkrášlení prostředí v bezprostředním okolí, oslovily městskou část se svým záměrem a vyzdobily jeden nehezký podchod. Oslavy Halloweenu bývají různé, žáci ze základní školy U Vršovického nádraží je pojali ve velkém a uspořádali pro celou školu party, která měla několik rovin. Nechyběla výstava masek, čtení strašidelných historek, soutěž o nejkrásnější vydlabanou dýni, promítání filmů a módní přehlídka. V Turnově na škole 28. října se naopak rozhodli pro velkolepou oslavu demokracie a svobody. Během projektového dne se celá škola vrátila v čase, děti oblékly retro modely a připomněly si odkaz Václava Havla.

Věříme, že je těžké vybrat ten nejlepší projekt, ale můžete se o to v on-line hlasování pokusit. Největší odměnou pro nás je vědomí, že děti dokážou úžasné věci, když jim k tomu dáme příležitost a pro děti to je vědomí, že mohou ovlivňovat svět kolem sebe, a přitom se něco nového naučit a taky se pobavit.

Veronika
15. 03. 2022
Máme se dobře. Chceme to dopřát ostatním dětem.

Máme se dobře. Chceme to dopřát ostatním dětem.

S charitativními sbírkami mají členové parlamentu ze základní školy Novolíšeňská v Brně dlouholetou zkušenost, takže když začali…

Senioři, pojďme ven!

Senioři, pojďme ven!

Projekt zaměřený na seniory, kteří na sklonku svého života často propadají stesku a pasivitě, vymysleli…