Vyberte spolu s námi nejinspirativnější projekt

Na půdě Senátu PČR v rámci akce „Co dělají školy pro demokracii?“  už deset let představujeme projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně zrealizovaly a které jsou zajímavé i pro ostatní školy. Součástí programu je vyhlášení nejinspirativnějšího projektu žákovského parlamentu. Cílem je rozšířit myšlenku občanského vzdělávání na školách, ukázat dětem, jak přijímat odpovědnost a aktivně ovlivňovat své prostředí.

Akce je určena všem základním i středním školám, které mají žákovský parlament a dlouhodobě usilují o posilování participace dětí na životě školy a zároveň jejich parlament uspořádal v uplynulých dvou letech navzdory nepříznivým hygienickým podmínkám nějakou pěknou akci, o kterou se chce podělit s ostatními. Komise složená z členů týmu Centra pro demokratické učení vybrala ze zaslaných přihlášek TOP 10 projektů. Až do 29. března probíhá na našem webu on-line hlasování, do kterého se může zapojit kdokoliv z široké veřejnosti. V letošním ročníku se sešly různorodé projekty.

Žákovský parlament ze základní školy Masarova v Brně uskutečnil několik akcí od facebookového chodníku přes soutěž o nejhezčí roušku až po roztančené video pro své spolužáky, aby s nimi zůstal v kontaktu i během uzavření škol. Další škola z Brna, Novolíšeňská, se rozhodla uspořádat sbírku hraček do nemocnice na dětské oddělení.  Děti se s velkým zapálením zapojily do propagace a organizace celé této akce. V Březnici žáci rozpohybovali své spoluobčany a svými vyježděnými a vychozenými kilometry se tak odvděčili místní firmě, která škole darovala přístřešek na kola. Děti ze školy v Byšicích se naopak rozhodly motivovat k pohybu seniory a připravily pro ně různé hry. Žákovský parlament z Dolního Žandova se rozhodl dát nový život nepoužívaným knihám, které získaly nové majitele a zároveň výtěžek z jejich prodeje pomohl chlapci se závažným onemocněním z nedaleké obce.

V Chýni se Parťáci rozhodli také pro charitativní počin ve formě sbírky pro zdravotní klauny. Do akce zapojili děti, rodiče i veřejnost, napekli, prodali 600 perníků a na prodej vytvořili vlastní e-shop na webu. Období dlouhých lockdownů a nemožnosti se stýkat vyřešili členové žákovského parlament ze základní školy profesora Švejcara v Praze vytvořením společného on-line prostoru pro sdílení dobrých tipů na knihy, filmy, seriály, výlety a pořádání různých výzev. Děti z jiné pražské školy Pošepného náměstí se naopak vrhly do zkrášlení prostředí v bezprostředním okolí, oslovily městskou část se svým záměrem a vyzdobily jeden nehezký podchod. Oslavy Halloweenu bývají různé, žáci ze základní školy U Vršovického nádraží je pojali ve velkém a uspořádali pro celou školu party, která měla několik rovin. Nechyběla výstava masek, čtení strašidelných historek, soutěž o nejkrásnější vydlabanou dýni, promítání filmů a módní přehlídka. V Turnově na škole 28. října se naopak rozhodli pro velkolepou oslavu demokracie a svobody. Během projektového dne se celá škola vrátila v čase, děti oblékly retro modely a připomněly si odkaz Václava Havla.

Věříme, že je těžké vybrat ten nejlepší projekt, ale můžete se o to v on-line hlasování pokusit. Největší odměnou pro nás je vědomí, že děti dokážou úžasné věci, když jim k tomu dáme příležitost a pro děti to je vědomí, že mohou ovlivňovat svět kolem sebe, a přitom se něco nového naučit a taky se pobavit.

Veronika
15. 03. 2022
Máme vybráno! TOP 10 žákovských projektů míří do Senátu

Máme vybráno! TOP 10 žákovských projektů míří do Senátu

Na půdě Senátu PČR letos už po jedenácté představíme projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně…

Jaký by měl být prezident naší země?

Jaký by měl být prezident naší země?

Žákovský parlament 1. stupně ze základní školy Za Alejí v Uherském Hradišti uspořádal mezi svými…