Činnost parlamentů v online světě

Rok 2020 obrátil všechno naruby. Změny se nevyhnuly ani schůzkám žákovských parlamentů. Na některých školách dětská zastupitelstva přerušila v době karantény svou činnost, jinde hledala, jak dále pracovat na svých projektech.

Žijeme i virtuálně

Ze začátku byly on-line schůzky plné sdílení pocitů a snahy vyznat se v neočekávané situaci. Poté už žáci vymýšleli společné akce, které by i na dálku umožnily lidem ve škole si uvědomit, že jsou stále jedna velká parta.

Na základní škole Profesora Švejcara v Praze vytvořili parlamenťáci virtuální nástěnku. Vzniklo tak prostředí, ve kterém žáci celé školy sdíleli tipy na knížky, hry, výlety, zakládali kreativní výzvy a v neustále se měnících nařízení jim pomáhalo se orientovat pomocí okénka Dominika Feriho.

Pochlubte se s tím, co vám jde

Během uzavření škol vymýšlely parlamenty různé soutěže, například talentové, ve kterých žáci představovali ostatním své dovednosti prostřednictvím videoukázek. Oblíbenou kratochvílí se staly kulinářské soutěže, soutěž o nejhezčí roušku a jiné.

Děti ke komunikaci s ostatními využívaly kanál školní TV (např. Gymnázium Duhovka), točily motivační videa na YouTube nebo využívali sociální sítě. Základní škola U Vršovického nádraží v Praze zveřejňovala každý týden na svém profilu „Kalendář pro dobrou náladu.“ Vznikly také videa na téma Život před covidem, život po covidu. Děti psaly příběhy, fotily, sdílely mezi sebou, jak se doma učí (ZŠ JUDr. J. Mareše, Znojmo) nebo vytvořily materiál pro žáky v karanténě (ZŠ TGM Blatná).

Jde to i offline

Ani off-line prostředí nezůstalo opomenuto. V Chýni například děti rozmístily po městě stanoviště s různými sportovními úkoly. V Litvínově mohli zájemci v rámci hry „Jak jsem potkal dlažební kostku“ hledat po městě různé symboly. A aby děti nezapomněly chodit do školy, lákali je parlamenťáci například na facebookový chodník, který vznikl před školou Masarova v Brně nebo ve Frýdlantu na plot školy se vzkazy kolemjdoucích.

Touha dětí zůstat v kontaktu s ostatními byla velká. Tak velká, že překonala prvotní strach a změnila ho v chuť něco pěkného udělat pro ostatní.

Veronika
31. 03. 2021
Sám nejsi nic, posádka je víc!

Sám nejsi nic, posádka je víc!

Se základní školou Za Alejí z Uherského hradiště spolupracuje naše organizace již řadu let. Na…

Vyjádření CEDU k revizi ICT s ohledem na občanské vzdělávání

Vyjádření CEDU k revizi ICT s ohledem na občanské vzdělávání

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se pustilo do připravované revize Rámcových vzdělávacích programů pro základní…