Ježíškova schránka – zvonička

Jak poslat přání přímo Ježíškovi? Častá otázka dětí. Parlamenťáci ze základní školy Dolní Žandov několik let řešili tuto potřebu vypouštěním balónků s přáním. Jednoho dne se rozhodli, že raději vytvoří schránku – zvoničku, která nebude tak zatěžovat životní prostředí, a navíc zkrášlí prostor před školou, který se tak stane se místem komunitního setkávání v adventním čase.

Od nápadu ke zvoničce

Projekt byl na světě. Členové parlamentu si ho na své pravidelné schůzce odsouhlasili a vydali se ho projednat s vedením školy. Klíčové bylo vyřešit financování zvoničky. Do návrhu, jak by měla zvonička vypadat, zapojili všechny třídy ze školy. Z těchto návrhů pak truhlář načrtl konečnou podobu.

Projekt žákovského parlamentu Čápata je jedním z těch, které posilují vztahy v komunitě, otevírají školu veřejnosti a připomínají české vánoční tradice. Děti si vyzkoušely, jak komunikovat s autoritami i se svými vrstevníky.

Sejdeme se v adventním čase

Slavnostní představení krásně vyřezávané zvoničky proběhlo během akce „Přání Ježíškovi“, na kterou žáci zvali prostřednictvím pozvánek do poštovních schránek a plakátů všechny obyvatele Žandova a okolí. Také pohoštění bylo v režii dětí. Zvonička byla pravidelně rozsvícena každý večer od 14.12 do 26.12. ve vstupní hale školy a pro mnohé obyvatele Žandova se stala cílem podvečerní procházky.

A tím to nekončí

Vánoční pohádkový příběh tím ale nekončí. Parlamenťáci se rozhodli představit svůj projekt před porotou a hosty na půdě Senátu PČR v rámci akce “Co dělají školy pro demokracii?” a sklidili velký ohlas nejen u účastníků, ale také v on-line hlasování veřejnosti. Jejich úspěchu si všimla také Mariánská televize, která natočila reportáž o tom, jak děti z malé venkovské školy získaly uznání v hlavním městě. Podívejte se na ni i na následující video, kterým děti prezentovaly svůj projekt.

Veronika
13. 03. 2020
Máme se dobře. Chceme to dopřát ostatním dětem.

Máme se dobře. Chceme to dopřát ostatním dětem.

S charitativními sbírkami mají členové parlamentu ze základní školy Novolíšeňská v Brně dlouholetou zkušenost, takže když začali…

Senioři, pojďme ven!

Senioři, pojďme ven!

Projekt zaměřený na seniory, kteří na sklonku svého života často propadají stesku a pasivitě, vymysleli…