Ježíškova schránka – zvonička

Jak poslat přání přímo Ježíškovi? Častá otázka dětí. Parlamenťáci ze základní školy Dolní Žandov několik let řešili tuto potřebu vypouštěním balónků s přáním. Jednoho dne se rozhodli, že raději vytvoří schránku – zvoničku, která nebude tak zatěžovat životní prostředí, a navíc zkrášlí prostor před školou, který se tak stane se místem komunitního setkávání v adventním čase.

Od nápadu ke zvoničce

Projekt byl na světě. Členové parlamentu si ho na své pravidelné schůzce odsouhlasili a vydali se ho projednat s vedením školy. Klíčové bylo vyřešit financování zvoničky. Do návrhu, jak by měla zvonička vypadat, zapojili všechny třídy ze školy. Z těchto návrhů pak truhlář načrtl konečnou podobu.

Projekt žákovského parlamentu Čápata je jedním z těch, které posilují vztahy v komunitě, otevírají školu veřejnosti a připomínají české vánoční tradice. Děti si vyzkoušely, jak komunikovat s autoritami i se svými vrstevníky.

Sejdeme se v adventním čase

Slavnostní představení krásně vyřezávané zvoničky proběhlo během akce „Přání Ježíškovi“, na kterou žáci zvali prostřednictvím pozvánek do poštovních schránek a plakátů všechny obyvatele Žandova a okolí. Také pohoštění bylo v režii dětí. Zvonička byla pravidelně rozsvícena každý večer od 14.12 do 26.12. ve vstupní hale školy a pro mnohé obyvatele Žandova se stala cílem podvečerní procházky.

A tím to nekončí

Vánoční pohádkový příběh tím ale nekončí. Parlamenťáci se rozhodli představit svůj projekt před porotou a hosty na půdě Senátu PČR v rámci akce “Co dělají školy pro demokracii?” a sklidili velký ohlas nejen u účastníků, ale také v on-line hlasování veřejnosti. Jejich úspěchu si všimla také Mariánská televize, která natočila reportáž o tom, jak děti z malé venkovské školy získaly uznání v hlavním městě. Podívejte se na ni i na následující video, kterým děti prezentovaly svůj projekt.

Veronika
13. 03. 2020
Konat dobré skutky je normální

Konat dobré skutky je normální

Vyhlášení nejinspirativnějšího žákovského projektu roku 2023 Na půdě Senátu PČR rozhodla porota o tom, který…

Pojď s námi rozjezdit Březnici

Pojď s námi rozjezdit Březnici

Dnešní svět funguje na principu všechno, co dostanete, si nejdříve musíte zasloužit. Stále se však…