Stop plastovým obalům

Stop plastovým obalům

Všude čteme a slýcháme, že se celá planeta topí v plastech. Co s tím dělat?Žáci ze základní školy TGM v Milovicích se rozhodli, že omezí používání plastových tašek a obalů a budou k tomu motivovat i své spoluobčany.

Čím méně, tím lépe

Ve svých plánech šli ale dál. Nahradili plastové obaly látkovými (pytlíky a taškami). Snažili se posílit u svých spolužáků a jejich rodin pozitivní vztah k přírodě, ke svému okolí i městu. Zjistili, že třídění odpadu je už běžnou součástí chování většiny rodin, ale málokterá z nich si uvědomuje, že je třeba potřebu plastových obalů snížit. Žáci proto hledali alternativy a způsob, jak jim ukázat novou cestu.

Líbí se nám, že si žáci všimli problému, který trápí širokou veřejnost, a také že navrhli řešení, které se nebáli realizovat. Navíc zapojili zástupce všech generací a přizvali do akce své rodiny.

Přidali se senioři  i rodiče

Veřejnou výzvou v místním rozhlase a tisku si děti zajistily dostatek materiálů – látek, nití a současně navázaly spolupráci se seniory (Klubem seniorů Milovice a tři další Domovy pro seniory v ČR) a rodinnými příslušníky našich spolužáků. Zároveň oslovily obchodníky ve městě, aby umožnili svým zákazníkům používání látkových obalů. Tyto obchody byly označeny logem projektu. Na propagaci této myšlenky u veřejnosti města Milovice uspořádal žákovský parlament velikonoční jarmark, kde bylo možné si látkové obaly zakoupit.

V Senátu slyšeli samou chválu

Projekt Stop plastovým obalům navíc obstál v rámci akce “Co dělají školy pro demokracii?” před porotou a hosty na půdě Senátu PČR a odnesl si titul nejinspirativnějšího žákovského projektu roku 2019.

Podívejte se na prezentační video.

 

Veronika
28. 02. 2020
Děti přeměnily podchod v podmořský svět

Děti přeměnily podchod v podmořský svět

Na začátku všeho byl jeden nevzhledný podchod, kterým každý den chodí děti a jejich rodiče…

Když ve škole straší

Když ve škole straší

Na začátku školního roku každý žákovský parlament plánuje svoji činnost. Ať se rozhodne uspořádat akci…