Maratón splněných přání

Žákovský parlament Masařky v Blatné se rozhodl zrealizovat s domovem pro seniory projekt mezigenerační spolupráce  s názvem Maratón splněných přání, který dal všem možnost aktivně se podílet na dění ve městě a navrhnout změny, jež by se daly v budoucnu provést. Všechny sesbírané podněty děti prodiskutovaly s paní starostkou, která jim nakonec prozradila, jaká přání by mohla být v blízké budoucnosti splněna.

Chceme, aby se nám ve městě dobře žilo

Společný projekt Města Blatná, žákovského parlamentu při základní škole TGM a tamním Domovem pro seniory je ojedinělým projektem mezigenerační spolupráce. Cílem bylo poskytnout všem obyvatelům, od těch nejmladších dětí po nejstarší, možnost aktivně se podílet na dění ve městě a navrhnout změny, které by se v budoucnu daly realizovat. Celkový počet běžců se vyšplhal na úctyhodných 439. Mezi běžci nechyběli děti z mateřských školek, žáci a učitelé místních základních škol, zástupci středního odborného učiliště a v neposlední řadě klienti i zaměstnanci Domova pro seniory.

Splníme nejedno přání

Každý účastník běhu si s sebou přinesl napsané nebo nakreslené přání. Všechna přání zástupci žákovského parlamentu sepsali a předali paní starostce, které si je pročetla a na následné schůzce dětem okomentovala, jaká přání jsou realizovatelná a jaká ne, jaká by byla finanční náročnost na splnění některých přání a proč některá přání nejdou splnit. Nakonec se žáci dočkali hned několika splněných přání. U zimního stadiónu vznikl skatepark a pracuje se na zalednění zimního stadiónu v zimních měsících

Proč to paní starostku zajímá?

„Aktivity žákovského parlamentu ZŠ TGM jsou vždy milým překvapením. Obdivuji nápad, dotažení akcí do detailu. Žáci i pedagogové se přípravě věnují ve volném čase s plným nasazením a za to jim patří poděkování.  Maratón splněných přání navíc přinesl pro mě důležité propojení našich příspěvkových organizací. I já jsem si mohla napsat své přání a tajně doufám, že bude mezi těmi, která se budou realizovat. Těším se na setkání se žáky a diskusi nad jejich přáními.“ Kateřina Malečková, starostka města Blatná.

Proč to zajímá nás? Občanská odpovědnost a odpovědnost za sebe a své okolí je jednou z věcí, kterou děti mohou prostřednictvím žákovských parlamentů zažívat. Vstupování do věcí veřejných a podpora ze strany starostky je skvělá příležitost, jak získat cenné zkušenosti a sebedůvěru.

 

Jde to i ve vašem městě

• Nebojte se oslovit starostu/ku města ke spolupráci, jsou vašimi zřizovateli a záleží jim na tom, aby škola vzkvétala a byla viditelnou součástí města.

• Oslovte další neziskové organizace ke spolupráci, děti se dozví, jak tyto organizace fungují a proč jsou pro město důležité.

• Připravte si půdu ve škole, namotivujte spolužáky a kolegy, že se mohou aktivně podílet na změnách ve městě.

• Zvolte jasnou formu přání, v tomto případě vybrali rybičky, které plní přání a které se zároveň skvěle vyjímaly na výstavě, která proběhla po akci.

• Naplánujte s žáky přehledný harmonogram, který bude na viditelném místě ve škole. Pokud zapojíte i další organizace, je třeba doladit, kdy a kde vám předají svá přání.

• Při samotném Maratónu nabídněte účastníkům občerstvení a doprovodný program, aby se na akci cítili dobře.

• Pozvěte vedení města a zástupce neziskových organizací, ať Maratón zahájí, pronesou úvodní slovo, vyběhnou jako první. Je dobré, když spolužáci a kolegové slyší, že je vedení města na „vaší straně“.

• Sepište všechna přání. Skutečně všechna i ta bláznivá. Když nic jiného, aspoň se nad tím vedení města pousměje.

• Nezapomeňte na propagaci před, ale i po akci. Uspořádejte výstavu, diskusi s vedením města, nenechte přání jen tak vyšumět. Diskuse může proběhnout na půdě školy, pozvěte vedení města k vám, určitě se některá přání budou týkat i školy.

• Nechte děti, ať co nejvíce práce udělají sami. Připraví plakáty, kartičky na přání, rozdělí si role na místě, vydávají občerstvení, organizují třídy na startu, fotí, zajišťují doprovodný program.

• Napište o vaší akci do regionálního tisku, dejte vědět o tom, co děláte a jaké to má dopady. Mezi přáními se určitě najdou taková, která budou stát za zveřejnění.

Veronika
22. 01. 2020
Horké křeslo pro starostu a pro hejtmana

Horké křeslo pro starostu a pro hejtmana

Každoročně si členové žákovského parlamentu ze základní školy Masarova v Brně zvou na své „horké…

Dobré skutky, kuličková dráha a jídelna

Dobré skutky, kuličková dráha a jídelna

Vyhlášení nejinspirativnějšího projektu žákovského parlamentu roku 2023 70 dětí prezentovalo své projekty na půdě Senátu…