„Nestačí vědět, vědění se musí použít." Johann Wolfgang Goethe
4.3.2010
Nevíte, kam vyrazit s dětmi z žákovského parlamentu? Navštivte Senát ČR!
Tématem měsíce března je Senát České republiky!
O Senátu se hovoří často v různých souvislostech, mj. bývá nazýván i jakousi „pojistkou demokracie“. My nechceme nijak hodnotit funkčnost senátu, ani nikterak se k němu vyjadřovat. Nicméně je nedílnou součástí zákonodárné moci v našem státě. A o té se jistě ve školách učí a z povahy věci je to i téma, které zajímá nás v Centru pro demokratické učení. Toto však jsou souvislosti, které jsou dětem ve škole velmi vzdálené. (všechny informace týkající se Senátu naleznete zde)
My Vám však v rámci tématu měsíce března chceme ukázat, že Senát můžeme dětem přiblížit i formou zábavnou a hravou. Vše, co je k tomu potřeba, je učebna výpočetní techniky s připojením na internet. A nechcete-li se spokojit s pouhým brouzdáním na internetu, můžete využít možnosti a uspořádat do Senátu exkurzi. Blíží se jarní teplejší období, sněhy již roztály – tedy alespoň u nás v Praze a návštěva Senátu může být jedním z cílů Vašeho výletu se třídou, či s celým žákovským parlamentem.
Návštěva Senátu
Veškeré informace nutné pro uspořádání exkurze najdete zde
Na těchto stránkách jste se dozvěděli, kdy a jak lze senát navštívit. Ale není to málo? Je! Proto je zde hned další tip! Protože k Senátu, který sídlí ve Valdštejnském paláci na Malé Straně neodmyslitelně patří i Valdštejnské zahrady, místo nejen pro romantické duše, ale zároveň možnost pro menší botanicko-dendrologickou exkurzi s přesahem do výtvarného umění, neb sochařská výzdoba v zahradě je úchvatná. A perlička na závěr! Už jste viděli bílé pávy? Jestliže ne, tak právě ve Valdštejnské zahradě tu možnost máte! Informace o zahradě naleznete zde a zde.
Senát na internetu
Senát ČR spustil během počátku roku speciální stránky určené pro děti a mládež. Tyto stránky naleznete zde
A zde máte malý přehled, co vše na stránkách můžete najít:
Vyzkoušejte si, jak probíhá legislativní proces a sledujte, jak zákon o kultuře prochází Poslaneckou sněmovnou, Senátem až k Prezidentu republiky. To vše si můžete zkusit zde
Cítíte se spíše na jednoduchý nebo na složitý kvíz? Své znalosti si otestujte zde
Na stránkách Senátu naleznete samozřejmě ještě spoustu dalších informací. Například informace o tom, jak vůbec můžeme kontaktovat svého senátora a kdo jím nyní vlastně je. A dokážou děti sepsat dopis pro svého senátora? Taky Vás hned napadá spousta dalších možností, jak zpestřit svou výuku občanské výchovy? Podělte se s námi o ně!
Přejeme Vám spoustu zábavy a příjemných chvil přímo v Senátu, či při brouzdání na jeho stránkách! A neváhejte nám napsat, jaká Vaše exkurze byla!
„Nestačí vědět, vědění se musí použít." Johann Wolfgang Goethe
KONFERENCE
„České děti a angažovanost. Prospěch: dostatečný“
("Jaké dnes potřebujeme občanské vzdělávání v ČR?", "Jak naučit žáky, že mají nejen práva, ale i povinnosti?")
Přihláška zde.
Pozvánka ke stažení: Pozvanka_na_konferenci.pdf
Milí kolegové, zveme Vás na konferenci zaměřenou na občanskou výchovu a vzdělávání, na zakládání a činnost žákovských parlamentů na základních školách. Akci pořádáme společně se spřátelenou organizací COV (Centrum občanského vzdělávání) při MU v Brně.
ÚČAST, METODICKÉ MATERIÁLY, DOPRAVA A OBČERSTVENÍ ZDARMA!