People

AKTUÁLNÍ PROGRAMY

logo spd.jpg

 

 

webmail CEDU

 

ZREALIZOVANÉ PROJEKTY

 

logo PTaC.jpg

 

kds_logo.png

 

 

logo-sos.jpg

 

 

logo RŽP.gif

 

 

 

 

 

ŠKOLA PRO DEMOKRACII JDE DO SVĚTA

14.3.2015

ŠKOLA PRO DEMOKRACII bude adaptována pro školy v Polsku a na Islandu!

12. března, se ve Varšavě odehrála pro ŠKOLU PRO DEMOKRACII zajímavá událost. Setkali se zástupci CEDU s kolegy z Polska a z Islandu, kteří mají zájem se naším způsobem certifikace škol inspirovat a šířit ho i mezi svými školami.

Z tzv.norských fondů se podařilo získat na tuto adaptaci prostředky a my se tak můžeme těšit na to, že i v Polsku a na Islandu (kam se CEDU také vydá pořádat workshopy), se rozrostou demokratické školy jako houby po dešti a že se budeme moci inspirovat jejich příklady dobré praxe.

Avšak pozor. Centrum Edukacji Obywatelskiej i Samband íslenskra Framhaldskólanema se zaměřuje především na podporu studentských parlamentů na středních školách  - jsme rádi, že jsme v tomto projektu u toho, protože to umožní ŠKOLE PRO DEMOKRACII zrát, překonat pubertu a připravovat se na zkoušku dospělosti J

Zajímavostí z Islandu je, že mají nejdéle trvající parlamentní demokracii na světě, tj. od roku 930 nl. A v žákovském parlamentu tak mohou řešit témata, která u nás zatím nejsou otevřeně diskutována, jako je např. pořádání oslav pro lesbičky, gaye a jinak sexuálně orientované. Mezi pracovními skupinami žákovského parlamentu najdeme kromě sportovních, filmových a grilovacích „výborů“, také skupinu feministickou a zhruba 20 dalších (http://nfvi.is/nefndir).

Z druhé strany, zajímavé byly i debaty s Michałem z Polska, který se velmi kriticky stavěl k povinně vyučovanému náboženství ve všech polských školách. Tam by často islandská témata narazila…

Zavřít Dobrý den,

děkujeme, že jste přišli na naše stránky – vážíme si vašeho zájmu. Většinu obsahu této stránky najdete na www.skolaprodemokracii.cz, kde od září 2015 najdete vše k žákovským parlamentům.

Tato webová stránka je pouze představením naší obecně prospěšné činnosti a zůstává neaktualizována.

Přejít na www.skolaprodemokracii.cz Zůstat na této stránce