Hlavní nabídka

Přihlášení

Přihlášení
Newsletter

Novinky emailem

Chcete-li dostávat aktuální informace o projektu a vzdělávacích materiálech pro koordinátory žákovských parlamentů, zadejte svůj email.

Školní parlament před dospěláky

Mnozí z nás, kdo pracujeme ve školství, víme o problému některých pedagogů, kteří nemajíce problém mluvit před dětmi, před dospělými získají jakýsi blok a ne a ne se uvolnit. Mnozí učitelé tak i přes vědomí, že umění vystoupit před dospělou veřejností patří k nejvýznamnějším kompetencím kantora, odmítají jakékoliv veřejné vystupování a nesnáší třídní schůzky před rodiči.
    O to více jsem se obdivovala tomu, jak zástupci žákovského parlamentu vystupovali před svými učiteli při přípravě projektu i při návštěvě partnerské školy. Bylo velmi milé sledovat parlamenťáky z druhého stupně, jak perfektně připraveni přišli do „jámy lvové“ – na pedagogickou radu a seznámili přítomné se záměrem uspořádat celoškolní projekt. Nejen, že přesně věděli, co řeknou, jak vše bude probíhat a jaký je záměr celého projektu, ale naprosto korektně a věcně dokázali odpovídat na dotazy z řad učitelů – a to mnohdy i dost negativně a nepřátelsky laděných. Já jsem zpovzdálí pozorovala vystoupení našich parlamenťáků a říkala jsem si :„ti se neztratí, jsou to bezva žáci“. Byla jsem v tu chvíli docela pyšná……
    Na základě této zkušenosti zkusíme vymyslet pro příští školní rok projekt „Hodinka s parlamentem“, kdy připravíme veřejnou diskuzi na téma školního parlamentu, přivedeme žáky i zaměstnance školy a necháme parlamenťáky obhajovat svoji práci a svoji pozici na škole. Cílem bude nejen posílení identity a posílení obecného povědomí o školním parlamentu, ale také rozvoj komunikačních dovedností a partnerského naslouchání.

Diskuze ke článku

 • ZŠ Lázně Bělohrad - Jarda Jirásko

  ZŠ Lázně Bělohrad - Jarda Jirásko

  Hezké, moc hezké.......

  6. 6. 2012 / 12:51 1338979908

Loga a partneři

logo_esf.giflogo_eu.giflogo_mm.giflogo_op.gif


INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ

Organizace

 • CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.

  Kosárkovo nábřeží 2
  Praha 1
  118 00

  IČO: 02493799

  č.ú.: 2100530282/2010


  webmail CEDU