People

AKTUÁLNÍ PROGRAMY

logo spd.jpg

 

 

webmail CEDU

 

ZREALIZOVANÉ PROJEKTY

 

logo PTaC.jpg

 

kds_logo.png

 

 

logo-sos.jpg

 

 

logo RŽP.gif

 

 

 

 

 

Konference v Ostrově – ostrůvek naděje, že škola a obec mohou být za jedno

15.5.2012

 

Dopolední panelová diskuse byla tentokrát hodně živá, blízko škole, uznejte sami: panelisty byli zástupci obcí, kteří spolupracují se školami, ředitelé škol, které rozvíjí spolupráci s obcí, a žáci, kteří se zapojují nejen do dění ve škole, ale právě také v jejím okolí.

 

V diskusi zazněla řada důvodů, proč je prospěšné zapojovat žáky do dění v obci:

„Spousta kolegů si myslí, že mám málo práce, sama jsem se rozhodovala, jestli je to to pravé, dnes vím, že to obohatí zastupitelstvo i žáky.“ (Květa Hellmichová, zastupitelka města Litvínov)

  • zastupitele názory dětí obohacují, je to pohled odjinud
  • žáci se učí komunikovat se svými zastupiteli, učí se podložit své názory argumenty a prosazovat je
  • skrze projekty žáci upevňují svůj pocit odpovědnosti a váží si práce druhých
  • žáci poznají práci politiků

- je-li dítě angažované a spolupracuje se zastupiteli, přednese problém i v rodině – rodiče sami začnou vnímat, že má smysl se angažovat

- Nebojte se toho, jde o hřiště, parky, komunikace, bezpečnost, ne o politiku!

Co je k tomu potřeba?

„Na obou stranách musí být nadšenci. První impuls byl ze strany školy, ředitele. Od zastupitelů to nečekejte.“ (Květa Hellmichová)

TIP: K zapojování dětí do života v obci doporučujeme příručku „Kreativní demokratická škola“ (Centrum pro komunitní práci Plzeň a CEDU, GEMINI, o. s., 2011)

A co se opravdu děje?

Projekt „Klíč k městu Litvínov“ ukázal, že spolupráce je velmi reálná, ne z říše snů. Děti ze 4 litvínovských škol připravily 35 projektů na vylepšení města – jeden vítězný projekt bude město realizovat, více najdete zde: http://www.mulitvinov.cz/klic-k-mestu-litvinov/ds-53416/archiv=0&p1=68827

 

A to není vše, co se ten den dělo, diskutovali jsme o tom, jak může angažovanost žáků podporovat škola, i o tom, k čemu konkrétně může zřizovatel žáky přizvat. O všech nápadech vás ještě budeme informovat. A po plodných diskusích už probíhaly díly, jedna za druhou a pěkně se plnily.

 

I z ostrovské konference jsme si odvezli spoustu optimismu a nadšení pro další práci.

Děkujeme!

Tým CEDU

Zavřít Dobrý den,

děkujeme, že jste přišli na naše stránky – vážíme si vašeho zájmu. Většinu obsahu této stránky najdete na www.skolaprodemokracii.cz, kde od září 2015 najdete vše k žákovským parlamentům.

Tato webová stránka je pouze představením naší obecně prospěšné činnosti a zůstává neaktualizována.

Přejít na www.skolaprodemokracii.cz Zůstat na této stránce