People

AKTUÁLNÍ PROGRAMY

logo spd.jpg

 

 

webmail CEDU

 

ZREALIZOVANÉ PROJEKTY

 

logo PTaC.jpg

 

kds_logo.png

 

 

logo-sos.jpg

 

 

logo RŽP.gif

 

 

 

 

 

Hubertus von Schoenebeck

29.4.2010

Protože se blíží výročí založení CEDU, z archivu CEDU jsme pro vás vybrali sérii komiksových stripů, kterou jsme se snažili v roce 2008 přiblížit základní myšlenky významného světového (anti)pedagoga Hubertuse von Schoenebecka. Ukázky prvních tří uvidíte po kliknutí na šipku vpravo dole...

V průběhu prosince 2007 až února 2008 jsme pro vás na www.politeia.cz každý týden připravovali sérii tzv. "stripů" (komiksových příběhů, v nichž se nemění obrázky, avšak mění se obsahy v textových polích). V následující sérii jsme vám chtěli nabídnout seznámení se základy a tradicí pedagogických názorů Hubertuse von Schoenebecka, současného významného představitele tzv. "antipedagogiky". K jednotlivým "stripům" jsme pro vás připravili také stručnou vysvětlivku:

POKUD NAJEDETE NA OBRÁZEK MYŠÍ, STISKNĚTE PRAVÉ TLAČÍTKO A ZVOLTE "ZOBRAZIT OBRÁZEK". KOMIKS SE VÁM ZVĚTŠÍ A BUDE ČITELNÝ.

01 Nečekaný host

Necekany_host_strip_01.jpgHubertus von Schoenebeck obhajuje rovnoprávný přístup dospělého k dítěti. Setkání lidských bytostí, z nichž jedna je starší a druhá mladší, znamená setkání dvou bytostí rovnocenných na bázi jakéhosi partnerství. Nemůžeme tedy mluvit jednoduše o dítěti a dospělém v běžném slova smyslu.

 

02 Dítě nebo osobnost

Dite_nebo_osobnost_strip_02.jpg

Hubertus von Schoenebeck zastává názor, že dítě (mladý člověk) je plnohodnotná osobnost stejně jako dospělý člověk a má tedy právo volit si, co chce a co nechce dělat. Dospělý mu může být starším přítelem, nikoliv někým, kdo ví co je pro dítě dobré a co špatné. Právo nechodit do školy by mělo být společností přijato jako základní předpoklad existence vzdělávacích organizací v budoucnosti, které budou fungovat na dobrovolné bázi jako otevřená centra vzdělávání a volného času.

 

03 Stále se učím

Strip_03_Stale_se_ucim.jpg

Než-li Hubertus von Schoenebeck vypracoval vlastní pojetí antipedagogiky, působil řadu let jako učitel na základní škole. Odtud čerpal řadu cenných zkušeností, které často ve svém díle popisuje. Základním pojmem jeho pedagogického názoru je tzv. amikace, která vyžaduje přátelský a partnerský přístup k dítěti. Více na http://amication.de/willkommen.htm.

DALŠÍ SÉRII UVIDÍTE V AKTUALITÁCH 31.5.2010

Zavřít Dobrý den,

děkujeme, že jste přišli na naše stránky – vážíme si vašeho zájmu. Většinu obsahu této stránky najdete na www.skolaprodemokracii.cz, kde od září 2015 najdete vše k žákovským parlamentům.

Tato webová stránka je pouze představením naší obecně prospěšné činnosti a zůstává neaktualizována.

Přejít na www.skolaprodemokracii.cz Zůstat na této stránce